Decaf Coffee

Kafeinsiz kahvede ne kadar kafein var?

Bir yetişkinin gün içerisinde alabileceği kafein miktarının 400mg’ı geçmemesi önerilir. Bu tabiyiki kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Çeşitli sebeplerle kafeinsiz kahvelere yönelebiliyoruz. Kafeinsiz kahve, kahve çekirdeğinden kafeinin alınması ile elde edilir. Bunun için kafeinsizleştirme (Decaffeination) adı verilen yöntemler kullanılır.

Yazıya devam etmeden önce, kafeinin ne olduğu, vücudumuza yararları ve zararları hakkındaki detayları merak ederseniz, Kafein nedir? sayfasında detaylı olarak inceledik.

Kafeinsiz kahve içerisinde ne kadar kafein olduğuna cevap vermek eskiden imkansızdı. Üretici, kahve cinsi veya kafeinsizleştirme sırasında kullanılan yönteme bağlı olarak içeriğinde yer alan kafein miktarı farklılık gösterebiliyordu. Kafeinsizleştirme yönteminde 100% kafeinsiz kahve üretmek mümkün değil. Buna rağmen, kullanılan modern yöntemler ile kahvenin lezzetinden kayıp vermeden kafeinin büyük bir çoğunluğu çıkartılabiliyor.

Coffee Beans

Kafeinsiz kahvelerin içeriğindeki kafein miktarı gıda standartları ile kontrol ediliyor. Avrupa Birliği kafeinsizleştirme standartlarına göre, kafeinsiz kahve çekirdeğinde %0,1’den fazla kafein olamaz. Amerika Birleşik Devletleri kafeinsizleştirme standartlarında bu oran %0,3 olarak belirlenmiş. Türk Gıda Kodeksi Kahve ve Kahve Ekstraktları Tebliği’nde ise bu oran Avrupa Birliği’ndeki gibi %0,1 olarak belirlenmiş.

Kafein Miktarı (1 bardak demleme)
filtre kahve95mg
kafeinsiz filtre kahve2mg

1 bardak filtre kahvedeki kafein miktarı, demleme şekline ve süresine göre değişim gösterebilse de, ortalama 95mg seviyededir. Aynı yöntemle demlenen kafeinsiz kahvede ise bu 2mg seviyesinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.