Kahvede acılık nasıl azaltılır

Kahvede acılık nasıl azaltılır?

Kahvede acılık, birçok kahve tiryakisinin sık karşılaştığı bir problemdir. Bu birçok sebebe bağlı olabilir. Yanlış kahve ve su oranı kullanmak, gereğinden uzun süre demlemek, hatta demlerken kullandığımız suyun sıcaklığı bile kahvemizin acılığına doğrudan etki edebilir.

Bu yazıda, 6 adımı iyileştirerek kahvede acılık nasıl azaltılır birlikte keşfedeceğiz;

  1. Kahve oranı
  2. Demleme süresi
  3. Çekirdek öğütme seviyesi
  4. Su sıcaklığı
  5. Ekipman temizliği
  6. Çekirdeği tercihi

Haydi mükemmel kahveyi aramaya başlayalım.

1- Kahvede acılık problemi için ilk önce kahve oranını iyi ayarla

Kahvesini bol koyup demleyeyim ki daha kuvvetli kahve elde edeyim yaklaşımı çok yaygın yapılan bir hatadır. Kahve demleme işlemi, suyun, kahve çekirdeklerine temas etmesi ve bunların etrafından hareket etmesi sırasında gerçekleşir. İşleme extraction adı verilir. Gereğinden fazla kahve ile demleme yapmaya çalışıldığında, suyun kahve çekirdekleri arasındaki yolculuğu uzar. Yolculuk uzadıkça da over-extraction dediğimiz, gereğinden fazla demleme durumunun ortaya çıkma ihtimali gitgide artar.

Yani gereğinden fazla kahve ile demlemek, kahvede acılık oluşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle daha fazla kafein alma umudu ile bol kahve ekleyerek kötü kahve içmeyin. ?

2- Demleme süreni gözden geçir

Kahvenin yolculuğu uzadıkça kahvede acılık oluşma ihtimalinin arttığından az önce bahsettik. Nasıl ki kahve oranının artmasında kahvenin yolculuğu uzuyorsa, aynı mantıkla kahve oranı doğru olsa bile gereğinden fazla demlemek kahvemizdeki acılığın artmasına neden olacaktır. Aromasını iyice aktarsın, kafein oranı iyice artsın gibi sebeplerle demlemeyi uzatmak, kahvenin acılaşmasına sebep olacağı için demleme süresini kısaltın. Mükemmel kahveye ulaşmanızın önündeki engel belki de demleme sürenizdir.

3- Kahve çekirdeklerini çok ince öğütmekten kaçın

Kahvede acılık azaltmak için öğütme seviyesini iyi ayarla
Kahvede acılık azaltmak için öğütme seviyesini iyi ayarla

Kahve demlemeyi bir sanat olarak görmeliyiz. Her ince detay, mükemmel kahve için kritik öneme sahip. Kahve çekirdeğinin öğütülme seviyesi de bunlardan biri. Nasıl ki demleme süresinin uzaması over-extraction dediğimiz gereğinden fazla demlenmeye neden oluyorsa, kahve çekirdeğinin fazla öğütülmesi de buna sebep olabilir. Tabi hayatın kendisi gibi bunun da bir matematiği var. Çok ince öğütülmüş kahve, suyun içeride daha fazla hareket etmesine ve daha uzun yol gitmesine sebep olacak. Bir önceki maddede, suyun uzun yolculuğunun, acılığın ortaya çıkmasında fazlasıyla önemli olduğunu öğrenmiştik.

Kahve demlendiğinde acılık hissediyorsak ve çekirdekleri ince öğüttüğümüzü düşünüyorsak, bir dahaki sefere öğütme seviyesini daha iyi ayarlamak faydalı olacaktır.

4- Su sıcaklığına dikkat et

Çoğu kahve tiryakisi kahvesini sıcak içmek ister. Sıcak derken de gerçekten çok sıcak demek istiyoruz. Elimizi ağzımızı yakmayan kahveye soğuk diyen bir milletiz biz ?. Fakat su sıcaklığının, kahvede acılık ortaya çıkartabileceğini biliyor muydunuz?

French press, dripper yöntemi ile demleme veya instant coffee dediğimiz çabuk kahvelerden yapıyorsanız, öncelikle sıcak su hazırlamanız ve ardından sıcak suyu kahve çekirdekleri üzerine ilave etmeniz gerekir. Suyu, kaynama noktasında yani 100°C de kahve çekirdekleri ile buluşturursak, kahve çekirdeklerini yakar ve kahvenin acı olmasına sebep olur. Tavsiye edilen sıcaklık 93°C seviyelerindedir. 93°C sıcaklığında su ile demlenen kahveniz, çekirdekler yanmadan demleneceği için daha lezzetli ve sıcak olacağından emin olabilirsiniz.

5- Ekipmanlarını zamanında temizle

Kahvede acılık azaltmak için ekipmanlarını zamanında temizle
Kahvede acılık azaltmak için ekipmanlarını zamanında temizle

İşinizi bitirip eve geldiniz, kahve çekirdeklerinizi uygun boyutta öğüttünüz, suyunuzu ısıtıp güzel bir kahve demlediniz. Kahvenin mükemmel kokusu ve günün yorgunluğu birleşince ekstra bir adım olan ekipman temizliği gözünüzde çok büyüdü. Bu yorgunluk ve koşuşturmaca dünyasında o kadar haklısınız ki! Fakat size kötü bir haberimiz var. Az önce bahsettik, kahve demlemek bir sanat ve her sanatın olduğu gibi bunun da bazı zorlukları var. Kullanılan ekipmanların zamanında temizlenmemesi, bir sonraki demlemenin kalitesini etkileyecek ve yine kahvede acılık meydana getirebilecektir.

Sıcacık lezzetli kahvenin bir miktar soğumasını göze almak pahasına da olsa, her kullanımın ardından ekipmanların tertemiz olmasını sağlamak ve temiz saklamak bir sonraki kahvenin kalitesini olumlu yönde etkileyecek.

6- Kahvede acılık devam ediyorsa kahve çekirdeğini değiştir

Kahvede acılığı azaltmak için birkaç adım üzerinden geçtik. Bütün bunları denemenize rağmen acılıktan kurtulamıyorsanız kahve çekirdeğinizi değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Bazı kahve çekirdekleri, üretilme şekilleri, kavrulma seviyeleri veya depolanma yöntemleri dolayısıyla diğerlerinden daha uygun fiyatlı olabilir. Bunların sonucunda da ne yaparsanız yapın acı tattan kurtulamayabilirsiniz. Bu lezzeti seviyorsanız hiçbir sıkıntı yok fakat bir farklılık arıyorsanız, kahve çekirdeğine biraz yatırım yaparak, farklı çekirdekleri denemenizi tavsiye ederiz.

Kahvede acılık azaltmak için 6 püf noktası paylaştık. Acılık azaltmak için farklı yollar da var elbette. Yorumlarda sizin yöntemlerinizi de duymak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.