Aeropress ile kahve demleme

AeroPress ile kahve demleme

AeroPress, sadece bir demleme yöntemi değil, birçok kişi için kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline geldi bile. AeroPress, diğer demleme yöntemlerinin aksine, basınç ile elde edebildiğimiz espresso’ya mümkün olduğunca yakın tada her yerde ulaşmamızı sağlıyor. Espresso, su basıncı ile elde edilebilen bir içecek. Kimi espresso makineleri 19-20 bar su basıncı üretebiliyor. AeroPress tabiyiki bir espresso makinesi kadar yüksek basınç üretemiyor ama manuel kullanılan bu araç ile kahveye ortalama 2-3 bar basınç uygulayabiliyoruz.

Kahve yapmayı yeniden icat eden bu aracın detaylarını incelemeye başlayalım.

AeroPress Tarihi

AeroPress'in mucidi Alan Adler
AeroPress’in mucidi Alan Adler

AeroPress, Aerobie Inc. şirketinin kurucusu ve eski Stanford Üniversitesi mühendislik öğretmeni Alan Adler tarafından üretilmiştir. Aerobie Inc. şirketi, frizbi’yi yeniden icat ederek Aerobie Pro gibi birçok ürün geliştiren bir şirkettir. Aerobie Pro 2003 yılında, 402 metre ile, en uzağa fırlatılan obje kategorisinde Guiness Rekorlar Kitabına giriş yapmayı başarmıştır.

2004 yılında, Aerobie Inc. yönetim ekibi, eşleri ile birlikte bir yemekte buluşur. Yemek sırasında yöneticilerden birinin eşi, gruba, yalnızca bir bardak kahve içmek istediklerinde bunu nasıl demlediklerini sorar. Soru Alan’ın beyninde şimşekler çaktırır ve bu konuyu çözülmesi gereken bir problem haline getirir. 2005 yılında şu anda bildiğimiz AeroPress ortaya çıkar ve dünya çapında 80 ülkede satılmaya başlar. AeroPress, kullanıcı dostu tasarımı, kolay kullanımı sayesinde fanları tarafından çok sevilir ve fanların organize ettiği AeroPress Championship adı verilen turnuvalar düzenlenmeye başlanır.

2017 yılında Aerobie Inc. satılır ve AeroPress Inc. ismi altında AeroPress ürünleri üretilmeye ve satılmaya devam edilir.

AeroPress 4 ana bileşenden oluşur;

AeroPress Filtre Kapağı
Filtre’nin yerleştirildiği Filtre Kapağı (orjinal ismi Filter Cap)
AeroPress Filtre
AeroPress için özel üretilmiş yuvarlak Kağıt Filtre
AeroPress Ana Bölme
Demlemenin gerçekleştiği Ana Bölme (orjinal ismi Chamber)
AeroPress Piston
Basınç uygulamamızı sağlayan Piston (orjinal ismi Plunger).

İdeal öğütme boyutu

AeroPress demeleme için çekirdekleri ince öğütmek idealdir
AeroPress demeleme için çekirdekleri ince öğütmek idealdir.

AeroPress ile demleme yaparken, hangi yöntemi kullanıyor olursan ol, ince öğütülmüş çekirdek kullanmalısın.

Aşağıda bazı sık kullanılan öğütücüler için AeroPress ayarlarını listeledik. Bu ayarlar, birçok kahve fanı tarafından denenmiş olan ayarlar olmakla birlikte, kahve demlemenin deneyime bağlı olduğunu unutma. Eğer kahven tahmininden daha acı veya tortulu olduysa, bir sonraki denemeni 1 click daha kalın öğüterek deneyebilirsin. Aynı şekilde tahmininden yumuşak olduysa, 1 click daha ince öğütüp sonuçlarını görebilirsin. Kullandığın çekirdek, ekipmanların, temizlik, süre gibi değişkenler burada aktif rol oynadıkları için sabretmeni ve damak tadına en uygun setup‘ı buluncaya kadar denemeni tavsiye ediyoruz.

Öğütücüİdeal click
Hario Skerton Pro4-9 click
1zpresso JX (her 1 tur 30 click)48-60 click
1zpresso JX-PRO (her 1 tur 40 click)120 click
Comandante C4026-30 click
Timemore C210-17 click
AeroPress için bazı sık kullanılan öğütücülerdeki ideal öğütme ayarları

AeroPress Demleme Yöntemi

Standart Demleme Yöntemi

AeroPress’in kolay kullanımı, popüleritesini de günden güne arttırdı ve bu araç ile farklı demleme yöntemleri keşfedildi. İlk olarak standart demleme yöntemini anlatıp ardından alternatif fakat daha çok önerdiğimiz ters demleme yöntemine değineceğiz.

 • Filtre Kapağı’na Kağıt Filtre yerleştirilerek AeroPress Ana Bölmesi’ne takılır. Filtre Kapağı aşağıya bakacak şekilde bardak üzerine yerleştirilir.
 • İlk olarak her zaman yaptığımız gibi, tüm malzemeleri sıcak su ile ıslatıyoruz ve bir süre ekipmanımızın ısınmasını bekliyoruz. Ekipmanın ısınmasının ardından fazla suyu boşaltıyoruz.
 • Kahve ve su oranı olarak standard espresso oranını kullanarak, her 30ml su için 7-8gr kahve oranı ile demleme yapacağız. Double espresso yapacak şekilde 16gr çekilmiş kahveyi AeroPress Ana Bölme’si içerisine yerleştirip, üzerine 60ml sıcak su ilave ediyoruz ve filtreye dokunmamaya dikkat ederek yavaşça karıştırıyoruz.
 • Demleme süresini keyfinizce ayarlayabilirsiniz. Biz 2 dakika kadar demlenmesini tavsiye ediyoruz. 2 dakikanın ardından AeroPress Piston’unu da yerleştirip dikkatlice sıkarak demlenmiş kahvenin bardağa basınç yardımı ile akmasını sağlıyoruz.

Kahve hazır!

Ters Demleme (Inverted Brewing) Yöntemi

Alternatif yöntem olarak değineceğimiz ters demleme, kahvenin kıymetli kremasını daha fazla açığa çıkartabildiği için daha çok önerdiğimiz bir yöntem.

 • AeroPress Pistonu’nu Ana Bölme’ye, en açık pozisyonda olacak şekilde takıp, piston aşağıda kalacak şekilde masaya yerleştiriyoruz. Bu pozisyonda Filtre Kapağı’nı henüz takmıyoruz.
 • Yine ekipmanımızı sıcak su ile ıslatıp, bir süre bekledikten sonra fazlalık suyu boşaltıyoruz.
 • 16gr çekilmiş kahve ve 60ml sıcak suyu Ana Bölme’ye boşaltıp, hafifçe karıştırıp 2 dakika demlemeye bırakıyoruz. Bu sırada Filtre Kapağı’nı da takabiliriz.
 • Demleme tamamlanınca AeroPress’i bardağa çeviriyoruz. Piston ile dikkatlice sıkarak demlenmiş kahvenin bardağa basınç yardımı ile akmasını sağlıyoruz.

Kahve hazır! Kahvenizi ister sade, isterseniz de süt veya su gibi eklemeler yaparak tüketebilirsiniz.

AeroPress İle Yapılabilecek Kahveler

AeroPress yöntemi ile çok kolay bir şekilde;

 • Espresso ve türevlerinden ristretto, doppio, lungo yapılabilir.
 • Espressoya, aynı miktarda sıcak süt ve süt köpüğü ilave ederek Cappuccino yapılabilir.
 • Daha yumuşak bir espresso istenirse, su ilave edip yumuşatarak Americano yapılabilir.
 • Kahvesini çikolatalı sevenler, espressoya süt ve çikolata ilave ederek Mocha yapabilir.

Elinizde espresso varsa, süt, su, şeker, tarçın, portakal suyu vb. kullanarak binlerce farklı çeşitte kahve yapılabilir. Bunlardan en önemli 20 tanesini incelediğimiz, Espresso Bazlı Kahveler (20 Kahve Çeşidi) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.