Espresso Hazırlamak

Espresso Bazlı Kahveler (20 Kahve Çeşidi)

Espresso’yu basit bir kahve çeşidi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Espressoyu baz olarak kullanarak, dünyanın çeşitli noktalarından espresso bazlı kahveler üretilmiştir. İsmini duyduğunuzdan emin olduğumuz latte ve cappuccino bunlardan sadece 2 tanesi. Bu yazının devamında, kimisinin adını bile duymadığınız 20 çeşit espresso bazlı kahveyi inceleyeceğiz, birbirleri arasındaki farklara ufaktan dokunacağız. Bazı kahvelerin hikayeleri ve tariflerini daha detaylı olarak kendi sayfalarında da bulabilirsiniz.

Haydi espresso bazlı kahveler arasından seçtiğimiz bu 20 birbirinden farklı içeceği incelemeye başlayalım.

Temel Kahveler

1- Espresso

Bu yazıda yer alan tüm içeceklerin bazı espresso shot olacaktır. 7-8gr kahve ve 30-40ml seviyelerinde basınçlı su ile hazırlanan temel içecektir. Düşük maliyet ve araç gereç ile espresso hazırlama yöntemlerinden biri olan AeroPress hakkındaki detaylar için AeroPress ile demleme sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

2- Ristretto

Ristretto, daha sert espresso içmek isteyen kahve fanatiklerinin tercihidir. Espresso için kullanılan suyun yarısı seviyesinde yani 15-20ml su ile hazırlanır.

3- Doppio

Doppio veya daha yaygın bilinen adıyla double espresso, daha çok espresso içmek isteyenlerin tercihidir. 60-70ml seviyelerinde basınçlı su ile hazırlanan espresso’dur.

4- Lungo

Lungo, espressonun 2 katı su ile hazırlanan bir içecektir. Espresso 30-40ml su ile hazırlanırken, lungo, aynı doppio gibi 60-70ml seviyesinde su ile hazırlanır. Doppio’dan farkı, doppio’da kahve miktarı da 2 katına çıkarken(14-16gr.), lungo’da kahve miktarı espresso ile aynıdır(7-8gr.). Çift çekim espresso olarak da düşünülebilir.

Görüntü ve hissiyat olarak Americano’ya daha çok benzer fakat hem hazırlanış biçimi hem de lezzet olarak farklıdır.

En Popüler Espresso Bazlı Kahveler

5- Cappuccino

Espresso bazlı kahveler - Cappucino

Cappuccino, en yaygın tüketilen espresso bazlı içeceklerdendir. Aynı oranda espresso, süt ve süt köpüğünün birleşimi ile hazırlanır.

Cappucino’nun karakteristik özelliği yoğun köpüğüdür.

6- Caffé Latte

Kısaca latte olarak adlandırılan ve cappuccino kadar yaygın tüketilen espresso ile hazırlanan içeceklerdendir. 1:2 oranında espresso ve sıcak süt ile hazırlanır ve üzerinde süt köpüğü yer alır.

7- Mocha

Çikolatalı kahve denildiğinde aklımıza ilk gelen lezzet: Mocha!

Espresso, çikolata ve süt ile hazırlanır.

Mocha’nın isminin nereden geldiğini ve evde kolay mocha yapımını merak edenler Mocha nasıl yapılır? sayfasını inceleyebilir.

Espresso bazlı kahveler - Mocha!

8- Americano

Espresso bazlı kahveler - Americano!

İtalyan baristalar tarafından Amerikalı askerler için hazırlanan bir tarif: Americano.

Standart siyah kahveye en yakın görüntüye sahip, fakat espresso’nun lezzetini de içinde taşıyan bir tarif.

Americano’nun ortaya çıkış hikayesine ve evde kolay americano hazırlama rehberine Americano nasıl yapılır? sayfasından ulaşabilirsiniz.

Daha Az Popüler Espresso Bazlı Kahveler

9- Espresso Macchiato

Espresso Macchiato, espresso üzerine az miktarda sıcak süt eklenerek içilen lezzetli bir kahve çeşididir. 2:1 oranında hazırlanır. 1 shot espresso üzerine(30-40ml) yarım shot köpürtülmüş sıcak süt(15-20ml) ilave ederek hazırlanabilir.

10- Latte Macchiato

Latte Macchiato, Caffé Latte ile aynı seviyede malzeme ile yapılır fakat hazırlanma şekli farklıdır.

  • Latte bardağı içerisinde bol köpüklü 60ml sıcak süt hazırlanır.
  • Hazırlanan süt ve süt köpüğünün üzerinden 1 shot espresso çekilir.

Latte Macchiato’yu Caffé Latte’den ayıran özellik, katmanlı görüntüsüdür. Köpüğün üzerinden ilave edilen espresso, köpük ve süt arasında konumlanacak ve Latte Macchiato’nun mükemmel görüntüsü oluşacak.

Espresso bazlı kahveler - Latte Macchiato

11- Flat White

Avustralya menşeili Flat White, kahve sektörünün gelişen bir sektör olduğunun en güzel örneklerinden. 1980’lerde üretilmeye başlayan Flat White, şu anda tüm dünyada sevilerek tüketilen espresso bazlı kahveler arasındadır. Cappuccino’ya çok benzer fakat kahve oranı daha yüksektir ve cappuccino’nun ünlü süt köpüğü yerine mikro köpük adını verdiğimiz, yumuşak içimli, kadifemsi süt ile hazırlanır.

12- Cortado

Espresso bazlı kahveler - Cortado

Cortado, espresso bazlı kahveler arasında yer alan, İspanya’da ortaya çıkmış bir tariftir.

Süt ile hazırlanan bu espresso bazlı kahve tarifinin inceliklerine ve ortaya çıkış hikayesine, Cortado nasıl yapılır? sayfasından ulaşabilirsiniz.

Espressolu Demleme Kahveler

13- Red Eye

Red Eye, sert ve bol kafeinli kahvelerden biridir. Red Eye hazırlamak için önce favori yöntemlerinden birisi ile bir fincan kahve demlemelisin. Bu kahvenin üzerine 1 shot espresso çekerek Red Eye hazırlayabilirsin.

14- Black Eye

Black Eye ise Red Eye‘dan daha sert bir kahvedir. Yine aynı şekilde favori yöntemlerinden birisi ile bir fincan kahve demlemelisin. Bu kahvenin üzerine 1 shot yerine bu sefer double espresso çekersen Black Eye hazırlarsın.

15- Lifeless Eye (Dripped Eye)

Daha da sert bir kahveye mi ihtiyacın var? Bu listedeki en sert kahveye hoş geldin 🤎

Demlediğin bir fincan kahvenin üzerine çekeceğin 3 shot espresso ile Lifeless Eye hazırlayabilirsin. Tahminen 310-370mg seviyelerinde kafeine sahip bu kahveyi içerken dikkatli olmakta fayda var.

16- Lazy Eye

Bol ve lezzetli bir kahve içmek istiyor fakat kafein miktarından endişe duyuyorsan Lazy Eye sana göre olabilir. Demlediğin 1 fincan kafeinsiz kahve üzerine double espresso çekerek Lazy Eye hazırlayabilirsin.

Ek olarak, kafein hakkında detaylı bilgiye ulaşmak ve vücudumuzda ortaya çıkarabileceği yan etkileri incelemek için Kafein Nedir? sayfasını inceleyebilirsiniz.

Diğer Espresso Bazlı Kahveler

17- Piccolo Latte

Piccolo Latte, küçük latte’dir. “Piccolo” İtalyanca küçük anlamına gelmektedir. Oran olarak latte ile birebir aynıdır fakat espresso yerine ristretto ile hazırlanır. Ristretto, biliyorsunuz yarı yarıya su ile hazırlanan espresso’dur. 1 ristretto shot üzerine 2 birim(30-40ml) sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanır. Genellikle espresso bardağında servis edilir.

18- Affogato

Affogato’ya içecek demek bir hakaret olacaktır. Affogato içecekten ziyade bir tatlıdır. Bir top vanilyalı dondurmanın üstüne çekilen bir shot espresso ile bu müthiş lezzete erişilebilir.

Espresso bazlı kahveler - Affogato

19- Espresso Con Panna

Espresso bazlı kahveler arasında belki de en hafifi ve espresso içmeye alıştıran lezzetlerden birisi Espresso Con Panna. Krema, mikser yardımıyla koyu bir kıvama getirilir. 1 shot espresso üzerine koyu kıvama getirilmiş krema eklenir. Afiyet olsun!

20- Galão

Galão, köpüklü süt ve espresso ile hazırlanan Portekiz menşeili bir içecektir. 4’te 1’i espresso ve geri kalanı köpüklü süt olacak şekilde 1:3 oranında hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.