Espresso bazlı kahve tarifleri - Caffé Latte

Latte nasıl yapılır?

Latte, aslında Caffé Latte‘nin kısaltılmışıdır. Nasıl yapıldığına bakmadan önce Latte’nin ne olduğu ve tarihine bir bakalım.

Latte nedir?

Latte, az önce de belirttiğimiz gibi Caffé Latte’nin kısaltılmışıdır. İtalyanca “kahve ve süt” anlamına gelmektedir ve adından da anlaşılacağı üzere kahve ve sütün birleşiminden oluşur. Dünya çapında en çok sevilen ve tüketilen içeceklerden biridir. Kolay hazırlanışı ve lezzeti, Latte’ye hak ettiği popüleriteyi kazandırmıştır. Yalnızca espresso, sıcak süt ve süt köpüğünden oluşur.

Latte’nin Tarihi

Achille Gaggia tarafından üretilen espresso makinesi

Kahve ve sütün karıştırılarak içilmesi 17. yüzyıl avrupasına kadar gidiyor. “Caffe e latte” tabiri ilk defa 1867‘de William Dean Howells tarafından yazılan “Italian Journeys” makalesinde kullanılmıştır. Bu zamanlarda kahve demleme yöntemleri çok ilkel olduğu için Latte’nin tarihini araştırırken önce Espresso’nun tarihine gitmemiz gerekiyor.

İlk espresso makinesi 1884’te icat edildi. Fakat bu makine yalnızca 1,5 bar basınç üretebiliyordu. Şu anda alışkın olduğumuz Espresso’ya 1940 yılına kadar birçok yöntem denenmesine rağmen ulaşılamadı. 1940’da Achille Gaggia, pres yapabildiği bir kol geliştirdi ve bu kol sayesinde kahvenin kremasını çıkartmayı başardı. Oyunu değiştiren bu icat espresso’nun doğuşu olarak kabul edilir.

Espresso’nun doğuşu ile birlikte şu anda bilinen Caffé Latte’nin de ilk temelleri atılmış oldu. Sonradan sürekli değişiklikler yaşasa da süt ve kahve oranları sabit kalmıştır. Latte’nin imzası olan Latte Art ise, ilk defa 1980’lerde Seattle’lı baristalar tarafından denendi ve dünya çapında popüler hale getirdi.

Nasıl ki biz Türk’lerin evlerinden cezve eksik olmaz, bir İtalyan evinin vazgeçilmez parçası da Moka Pot’tur. İtalyan ev kahvaltılarında, Moka Pot ile demlenen kahve, ısıtılmış sütün üzerine ilave edilerek tüketilir. Dünya çapındaki uygulamanın aksine süt köpüğü veya Latte Art gibi eklemeler kullanılmamaktadır.

Nasıl yapılır?

Latte Tarifi: 1 espresso'ya 2 sıcak süt ve üstüne ince bir katman süt köpüğü
Latte Tarifi: 1 espresso’ya 2 sıcak süt ve üstüne ince bir katman süt köpüğü

Malzemeler

Kahve fincanı

Büyük boy kahve fincanı (280ml)
Latte büyük boy kahve fincanı ile servis edilir. 280ml’lik kahve fincanları latte servisi için idealdir.

1 shot espresso

2 shot espresso
Bunun için bir Espresso Makinesi, Moka Pot veya AeroPress işini görecektir.

Süt

Süt
Tam yağlı sütler köpürtmeye en uygun sütlerdir. Elbette tercihini bitkisel sütten yana da kullanabilirsin.

Süt Köpürtücü

Süt Köpürtücü
Süt köpürtücü olarak steam wand tavsiye ediyoruz fakat her evde böyle bir ekipman olamayabiliyor. Basit bir pilli süt köpürtücü de işini görecektir.

Tarif

  1. Kahve fincanı içerisine double espresso (60ml) çekilir.
  2. Fincanı dolduracak kadar sıcak süt ilave edilir.
  3. En üste ince bir katman süt köpüğü ilave edilir. Süt köpüğü, steam wand gibi profesyonel yöntemlerle hazırlanabileceği gibi, pilli süt köpürtücüler veya french press ile de kolaylıkla hazırlanabilir.
  4. Opsiyonel: Latte art ?

Latte hazır!
Afiyet olsun! ? ☕️

Espresso bazlı kahveler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve farklı kahveler deneyimlemek için Espresso Bazlı Kahveler (20 Kahve Çeşidi) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Latte Çeşitleri

Latte, süt oranının yüksek olmasından dolayı kolay içilebilir kahvelerdendir. Bu özelliğinden dolayı da dünya çapında en çok tüketilen sütlü kahvelerdendir. Tarçın, greyfurt, karamel, şeker gibi birçok tatlandırıcı ile de farklı versiyonları mevcuttur. Bunlardan en çok bilinenleri Latte Macchiato ve Piccolo Latte’dir.

Caffé Latte vs Latte Macchiato

Espresso bazlı kahveler - Latte Macchiato
Latte Macchiato

Latte Macchiato, en az Caffé Latte kadar popüler bir kahvedir. Hatta birçok insanın aklına, Latte denildiğinde, Latte Macchiato’nun ikonik görüntüsü gelir.

Latte çeşitlerini bir sanat eseri olarak değerlendirmek gerekir. Caffé Latte’de, en üst katman üzerindeki Latte Art dediğimiz şekilleri ön plana çıkartmak isteriz, Latte Macchiato’da ise espresso, süt ve köpüğün katmanlı yapısını. Bu yüzden Caffé Latte, en üst katmandaki canvas‘ı sergileyecek şekilde, genellikle porselen yayvan fincanlarda servis edilirir. Latte Macchiato ise katmanlarını sergileyecek şekilde uzun cam bardaklarda servis edilir.

Aynı malzemeler ile hazırlanan bu 2 içeceğin yalnızca hazırlanma şekilleri farklıdır. Caffé Latte’de espresso üzerine köpürtülmüş sıcak süt ilave edilirken, Latte Macchiato’da köpürtülmüş sıcak süt üzerine espresso ilave edilir.

Caffé Latte vs Piccolo Latte

Piccolo Latte aslında küçük Latte’dir. Piccolo, İtalyanca küçük anlamına gelmektedir. İçindeki süt ve espresso oranları dolayısıyla Caffé Latte büyük boy bir içecektir. Aynı lezzeti daha küçük boylarda deneyimlemek isteyenler için, yarı malzemeyle hazırlanan Piccolo Latte geliştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.