Espresso bazlı kahve tarifleri - Cortado

Cortado nasıl yapılır?

Cortado nedir?

Espresso çok mu acı geliyor? İlk defa espresso bazlı bir kahve mi içmek istiyorsun? Doğru yerdesin. Cortado, birçok uzun süreli espresso tüketicisinin de yeni başlayanın da favori içeceği.

İspanya’nın Bask Bölgesi’nde ortaya çıkan Cortado, İspanyolca “cortar” kelimesinden gelir. “Cortar”, İspanyolca “kesmek” anlamına gelmektedir ve espressonun süt ile kesilmesinden ismini alır.

1. Dünya Savaşı sırasında, İspanya’daki iç savaş nedeniyle ülkelerinden ayrılan İspanyol mülteciler Portekiz ve Küba’ya göç ettiler. Bu göç sırasında cortado’nun da önce Portekiz ve Küba’ya, ardından tüm dünyaya yayılmasını sağladılar.

Cortado, daha önce de bahsettiğimiz gibi birçok kahve severin favori içeceği olduğu için çeşit türlü versiyonu ortaya çıkmıştır. Kimisi espressoyu daha sert hissetmek için 1:0,5 oranında hazırlamayı tercih ederken yaygın oran 1:1 espresso ve süt

Nasıl yapılır?

Cortado Recipe

Malzemeler

Su bardağı

Cam su bardağı (200ml)

1 shot espresso

2 shot espresso
Bunun için bir Espresso Makinesi, Moka Pot veya AeroPress işini görecektir.

Süt

60ml süt
Tam yağlı sütler köpürtmeye en uygun sütlerdir. Elbette tercihini bitkisel sütten yana da kullanabilirsin.

Tarif

Cortado 1:1 oranında hazırlanır.

  1. Double espresso (60ml) çekilir.
  2. Üzerine aynı oranda (60ml) köpüksüz sıcak süt ilave edilir.

Cortado hazır!
Afiyet olsun! 🤎 ☕️

Espresso bazlı kahveler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve farklı kahveler deneyimlemek için Espresso Bazlı Kahveler (20 Kahve Çeşidi) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.