Irish Coffee nasıl yapılır?

Irish Coffee, İrlanda‘nın en ünlü ve en sevilen kokteyli. Kendisi bir kış kokteyli ve hikayeli bir kokteyl ?. O zaman önce hikayesinden başlayıp ardından Irish Coffee nasıl yapılır a geçelim.

Nedir bu Irish Coffee?

Irish Coffee 1943’te ortaya çıkmış bir kokteyl. Hikayeli bir kokteyl dedik. Hikayemiz, İrlanda‘nın Limerick şehrindeki küçük liman kasabası olan Foynes‘da geçiyor.

Irish Coffee'nin doğduğu yer Foynes, İrlanda
Irish Coffee’nin doğduğu yer Foynes, Limerick, İrlanda

Foynes 2.dünya savaşı sırasında Avrupa’nın en büyük sivil havalimanlarından biri haline gelir. Genellikle transatlantik uçuşlar için yakıt ikmali yapılan bir durak olarak kullanılırdı. İrlanda sert bir iklime sahip ve bu iklim dolayısıyla da yolcular genellikle geceyi burada geçiriyordu. Havaalanı içerisinde, bu yolculara hizmet edecek bir restoran oluşturulur.

Bir gün, bir uçak Foynes’ten kalktıktan kısa bir süre sonra soğuk hava şartlarından ötürü yoluna devam edemez ve tekrar havaalanına geri döner. Yolcular, perişan olmuş, yorgunluktan bitap düşmüş ve çok üşümüş bir şekilde dönerler. Empati yeteneği kuvvetli şef Joe Sheridan, bu yolcular için özel bir şey hazırlamak ister ve bu içimizi ısıtan kokteylin temelleri atılmış olur. Kokteyli içen bir yolcu Sheridan’a “Bu Brezilya kahvesi mi?” diye sorar. Sheridan ise “Hayır, bu İrlanda Kahvesi (Irish Coffee)” şeklinde cevap verir ve ismini de bu şekilde almış olur.

Bu günün ardından Sheridan patronunun yanına gider ve kokteylden bahsederek kokteylin havaalanı menüsüne eklenmesini sağlar.

Havaalanı şu anda “Foynes Uçan Tekne ve Denizcilik Müzesi” olarak hayatına devam ediyor. Daha detaylı bilgi almak isterseniz güzel bir web siteleri var.

Foynes Uçan Tekne ve Denizcilik Müzesi

Bu kadar hikayenin ardından sıra geldi yapımına. Buyrun evde Irish Coffee nasıl yapılır.

Irish Coffee nasıl yapılır?

Irish Coffee nasıl yapılır
Irish Coffee nasıl yapılır

Malzemeler

Irish Coffee Bardağı

Irish Coffee bardağı (230-240 ml)
Orjinalinde aynı bardağın kulpsuzunun kullanıldığını belirtmekte fayda var. Ancak kullanım kolaylığı ve daha yaygın kullanımından dolayı kulplu bardakta servis yapılmasını öneriyoruz.

Filtre kahve

250 ml taze demlenmiş filtre kahve
Bunun için pour over, dripper, chemex veya french press işini görecektir.

Jameson İrlanda Viskisi

3 cl İrlanda Viskisi
İrlanda viskisi denildiği zaman bizim için Jameson‘ın yeri farklı fakat sen kendi favori viskini kullanabilirsin.

Krema

Krema
Bardağın en üstüne 1 parmak kalınlığında kullanacağız.

Esmer şeker

1 çay kaşığı esmer şeker
Mevcut değilse 1 küp şeker de kullanabilirsin.

Shaker

Shaker
Krema ile kullanacağız. Bu işlemi küçük bir kavanoz kullanarak da yapabilirsin.

Jigger

Jigger
Viski ölçmek için kullanacağız. Elinde jigger yoksa yemek kaşığı da kullanabilirsin. 1 yemek kaşığını 1 cl(10 ml) olarak değerlendirebilirsin.

Tarif

  1. Bu tarifte filtre kahve kullanılacağı için öncelikle 250 ml’lik filtre kahve hazırlanır.
  2. Sıcak bir kokteyl hazırladığımız için bardak ısıtılarak başlanır. Bardağın içine sıcak su koyup bir süre bardağın ısınması beklendikten sonra su boşaltılır.
  3. 3 cl irlanda viskisi bardak içine eklenir. Bunun için 3 cl’lik jigger kullanabileceğin gibi, 3 yemek kaşığı olarak da ölçebilirsin.
  4. Bardak üstünde 1 parmak kalınlığında boşluk kalacak kadar filtre kahve ilave edilir.
  5. 1 çay kaşığı esmer şeker ilave edilerek karıştırılır.
  6. Krema shaker veya küçük bir kavanoz yardımı ile çalkalanır. Akışkan ama dolgulu bir kıvam arıyoruz. 1-2 dakika çalkalamak yeterli olacaktır.
  7. Çalkalanmış krema dikkatlice 1 parmak kalınlığında bardağın üstüne ilave edilir. Bunun için kaşığın arkasından faydalanabilirsin.

Irish Coffee hazır!
Afiyet olsun! ? ☕️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.