French Press ile kahve demleme

French Press ile kahve demleme

Kahve birçoğumuz için basit bir içecekten daha ötesi durumunda. Bir kültür veya hobi olarak da değerlendirebiliyoruz çoğu zaman. Takipçilerinin sevgisiyle, binlerce farklı demleme aleti, aksesuarı vb. birçok ürün mevcut. Kimimiz için ise maalesef pahalı bir uğraş. Eğer ki kolay ve bütçe dostu bir yöntem ile demleme arayışındaysan, doğru yerdesin. French press, drip yöntemlerinden sonraki en kolay kahve demleme yöntemlerinden biridir. Bütçe dostu oluşu da french press’in popüler olmasında büyük bir etken.

French Press Tarihi

French Press için, 1852'de Fransız Mayer ve Delforge tarafından Cafetiere adında alınan patent.
French Press için, 1852’de Fransız Mayer ve Delforge tarafından Cafetiere adında alınan patent.

Muhtemelen hepimiz bu bütçe dostu demleme aletinin adını French Press olarak biliyoruz. Fakat tarihte birçok farklı isim ve patent ile anılmış.

Bu patentlerden ilki 1852’de Fransız Mayer ve Delforge tarafından alındı. Cafetiere adı verilen bu üründe, şu anki bildiğimiz French Press’in camlı karaf kısmı mevcut değildi. Fakat yine de tüm fonksiyonalite sağlanabiliyordu.

Bugün kullandığımız French Press’e benzeyen bir patent ise 1929 yılında İtalyan Attilio Calimani ve Giulio Moneta tarafından alındı.

Bir diğer patent ise 1958’de İsviçreli Faliero Bondanini tarafından alındı. İsmi Chambord olarak anılan bu model Fransa’da üretiliyordu ve Fransız halkı tarafından da çok sevildi. Şu anda dünya çapında en çok satılan ve en popüler French Press markası olan Bodum, Chambord’un tüm isim haklarını satın alarak tüm dünyada popüler hale gelmesini sağladı. Hali hazırda dünyada en çok satılan model Bodum’a aittir.

Bütün bunlara göre sence French Press gerçekten Fransız mı? İtalyan mı? Yoksa İsviçreli mi? ?

İdeal öğütme boyutu

French Press demeleme için çekirdekleri kalın öğütmek idealdir
French Press demeleme için çekirdekleri kalın öğütmek idealdir.

French Press kullanırken kalın öğütülmüş kahve çekirdeği kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Bu yöntemde, su, kahve çekirdekleri içerisinde bir süre kalacağı için, yapılan demlemelerde kahvedeki acı tatların ortaya çıkması çok olasıdır. Bununla birlikte, ince çekilmiş kahve, French Press’in metal filtresinden geçebileceği için, bu alet kalın öğütülmüş çekirdekleri daha çok sever. İnce öğütülmüş kahve ile yapılan demlemeler, acı ve tortusu olan kahveler ile sonuçlanabilir.

Aşağıda bazı sık kullanılan öğütücüler için French Press ayarlarını listeledik. Bu ayarlar, birçok kahve fanı tarafından denenmiş olan ayarlar olmakla birlikte, kahve demlemenin deneyime bağlı olduğunu unutma. Eğer kahven tahmininden daha acı veya tortulu olduysa, bir sonraki denemeni 1 click daha kalın öğüterek deneyebilirsin. Aynı şekilde tahmininden yumuşak olduysa, 1 click daha ince öğütüp sonuçlarını görebilirsin. Kullandığın çekirdek, ekipmanların, temizlik, süre gibi değişkenler burada aktif rol oynadıkları için sabretmeni ve damak tadına en uygun setup‘ı buluncaya kadar denemeni tavsiye ediyoruz.

Öğütücüİdeal click
Hario Skerton Pro12-14 click
1zpresso JX (her 1 tur 30 click)75-90 click
1zpresso JX-PRO (her 1 tur 40 click)180 click
Comandante C4025-30 click
Timemore C220-25 click
French Press için bazı sık kullanılan öğütücülerdeki ideal öğütme ayarları

French Press ile kahve demleme

Aktaracağımız tarif, 1 litrelik kahve içindir. Sen oranları değiştirerek istediğin kadar hazırlayabilirsin.

  • Demlemeye başlamadan önce, French Press’i sıcak su ile doldurarak bir süre beklemeni tavsiye ederiz. Bu sayede demlenen kahven daha uzun süre sıcak kalacaktır. Cam Bölme’nin ısındığından emin olduktan sonra su boşaltılır.
  • 60 gr. kahve çekirdeğini, Öğütme Boyutu bölümünde aktardığımız gibi kalın öğütüyoruz. French Press’in neden kalın öğütülmüş çekirdeği sevdiğinden bu bölümde bahsetmiştik.
  • Kalın öğütülmüş kahve çekirdekleri, French Press içerisine konulur.
  • 93° sıcaklıkta hazırlanmış su, kahve çekirdeklerini 1-2 cm. geçecek kadar French Press içerisine ilave edilir ve 20-25 saniye karıştırılır. Bu karıştırma ile altın rengi köpükler görmek istiyoruz.
  • Kalan su, toplam 1 litreyi buluncaya kadar Cam Bölme’ye ilave edilir ve French Press’in kapağı kapatılarak 4 dk. kadar beklenir. French Press ile demleme, acı tatların ortaya çıkmasına çok müsaittir. 4 dakikadan uzun demlemede geçen her saniye, bu over-extraction denilen fazla demleme ihtimalini arttıracaktır ve acı tatlar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu yüzden 4 dakikayı geçmemeye dikkat etmeni tavsiye ederiz.
  • 4 dakikanın ardından press yapılır ve kahve servis edilir.

French Press ile kahve demlemek, 1-2 püf noktaya dikkat edildiği sürece çok zor değil. Sen kendi mükemmel kahve yolculuğun için, burada belirtilen gramajlar veya sürelerle hafif hafif oynayarak, kendi damak tadına en uygununu bulabilirsiniz.

French Press İle Yapılabilecek Kahveler

French Press ile elde edilen kahve sade bir şekilde tüketilebileceği gibi aynı zamanda farklı tariflerde de kullanılabilir. Bunlara örnek olarak;

  • Karamel ve süt ile karıştırılarak karamelli filtre kahve yapılabilir.
  • Espresso ile karıştırılarak, Red Eye, Black Eye, Lifeless Eye veya Lazy Eye yapılabilir. Bu kafein yönünden yeterince doyurucu lezzetlerin aralarındaki farklara Espresso Bazlı Kahveler (20 Kahve Çeşidi) sayfasında değindik.
  • Kahve ile birlikte bir İrlanda Viskisi kullanarak Irish Coffee yapılabilir veya badem sevenler için badem likörü ile birlikte kullanarak Almond Coffee Cream yapılabilir.

Bu sayılanlar yalnızca birkaç örnek. Tarifler sayfasından daha çok tarife ulaşabilir ve damak tadına uyacak farklı kahveleri keşfedebilirsin.

Afiyet olsun. ☕️ ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.